Question 1
Use cross multiplication to decide whether this proportion is true or false
7.8 23.4
----- = --------
1.8 5.4
Question 2!
Which soap has the lower unit price?
Brand A. $1.36 for 3 bars: Brand B. $1.38 for 4 bars
Question 3!
Use cross multiplication to decide whether the following proportion is true or false!
15 75
-----= ------
14 28
Question 4
A town has six flower shops. Their one year sales figures are compared in the chart. Find the ratio of sales at Radio Flowers to those at Sifter's
simplife your answer, type a fraction
radio flowers = 560 thousand
Sifters = 765 thousand
Thanks for helping math whizzes with these math goblins see ya later dudes!
Math Goblins invading Math town, can you help?
7.8/1.8 ? 23.4/5.4
7.8*5.4 ? 23.4*1.8
42.12 = 42.12
--------------
$1.36/3bars = $0.45/bar
You can finish the comparison.
-----------
same process as above
------------
ratio R:S = 560/765 = 112/153
Reply:True:
7.8/1.8 = 23.4/5.4
78/18 = 234/54
13/3 = 13/3
Brand B is cheaper:
Brand A: $1.36/3 or $0.45 1/3
Brand B: $1.38/4 or $0.34 1/2
False
15/4 = 75/28
Ratio of Radio Flowers to Sifter's is 112/153 or 73.20 40/153%
= 560/765
= 112/153
No comments:
Post a Comment