Monday, February 13, 2012

Math Goblins invading Math town, can you help?

Theyve given a series of questions to throw at us, only if we can solve them will they go away. Help young math wizards and warriors!



Question 1



Use cross multiplication to decide whether this proportion is true or false



7.8 23.4

----- = --------

1.8 5.4



Question 2!



Which soap has the lower unit price?



Brand A. $1.36 for 3 bars: Brand B. $1.38 for 4 bars



Question 3!



Use cross multiplication to decide whether the following proportion is true or false!



15 75

-----= ------

14 28



Question 4



A town has six flower shops. Their one year sales figures are compared in the chart. Find the ratio of sales at Radio Flowers to those at Sifter's



simplife your answer, type a fraction



radio flowers = 560 thousand



Sifters = 765 thousand



Thanks for helping math whizzes with these math goblins see ya later dudes!

Math Goblins invading Math town, can you help?
7.8/1.8 ? 23.4/5.4

7.8*5.4 ? 23.4*1.8

42.12 = 42.12

--------------

$1.36/3bars = $0.45/bar

You can finish the comparison.

-----------

same process as above

------------

ratio R:S = 560/765 = 112/153
Reply:True:

7.8/1.8 = 23.4/5.4

78/18 = 234/54

13/3 = 13/3



Brand B is cheaper:

Brand A: $1.36/3 or $0.45 1/3

Brand B: $1.38/4 or $0.34 1/2



False

15/4 = 75/28



Ratio of Radio Flowers to Sifter's is 112/153 or 73.20 40/153%

= 560/765

= 112/153


  • clear cream
  • No comments:

    Post a Comment